Roverský kmen

Roverský kmen sdružuje skauty a skautky ve věkovém rozmezí 15-26 let. Přestože je členství v něm dobrovolné a zahrnuje spoustu povinností s minimem práv, všichni aktivní skauti ve středisku v tomto věku se ke kmeni hlásí. Takže klecanští roveři a rangers (označení členů, resp. členek kmene) jsou docela prestižní banda.

Roverský kmen 2015 - Z výpravy do Moravského krasu

Co vlastně kmen dělá? Na to se dá odpovědět jedním slovem – všechno. V klecanském středisku se nepodnikne jediná akce ani jediná schůzka (o táborech nemluvě), aniž by se na tom nějakým způsobem nepodílel někdo z kmene. Všichni vedoucí oddílů i jejich zástupci jsou členové kmene, zároveň tvoříme i většinu střediskové rady. Dá se tedy říct, že ačkoli hlavou střediska je Fill, ruce a nohy konající práci tvoří právě roverský kmen. Při vší skromnosti tvrdím, že té práce je docela dost.

Aby se člověk z toho všeho roverování nezbláznil, najdou se i chvíle, kdy si kmen najde čas pro sebe na nějakou zábavu. Scházíme se jednou do měsíce a bavíme se vším možným – sportem, kulturou, případně jezdíme po celé republice, ať už na celostátní akce, nebo prostě zapadneme někam do srubu, vytáhnou se kytary a uděláme si pohodový víkend…

Kmen zanedlouho oslaví desetileté narozeniny a jak se měnilo osazenstvo, měnil se i program a význam. Vznikl odštěpením roverů ze třetího oddílu pod vedením Kuby Tomka, zejména jako snaha oddělit programy pro malá vlčata a šestnáctileté rovery. Následujících několik let to s kmenem vypadalo střídavě dobře a špatně, ale s odchodem Kuby hrozil zánik. Pod vedením Buby se spolupráci s Krtkem prošel kmen renesancí a od té doby je středisko bez kmene nepředstavitelné.

Jak je to s kmenem teď? Kmen prošel krátkým obdobím anarchie a v současnosti pod vedením Kulihracha funguje přibližně 15 lidí, od žáků základek, přes početnou bandu studentů až po záchranáře. Pestrá škála lidí je i jeden z důvodů, proč se na akcích kmene člověk nikdy nenudí.

Napsal  Matyáš

PS: Ačkoli jsme poměrně uzavřená parta, nebráníme se přijímání nových členů (především rangers 😉 ). Pokud jste z Klecan či okolí (anebo klidně zdaleka) a program kmene vás zaujal, neváhejte nás kontaktovat. Můžu vám slíbit spoustu zábavy, něco práce, šílený smysl pro humor většiny členů a ty nejúžasnější zážitky, jaké si dokážete představit.