Výročí střediska

Počátky střediska

Pojďte s námi během celého roku 2016 slavit naše skautské narozeniny!

Pokusíme se články zde přibližovat vám dlouhý a několikrát režimem přerušovaný příběh Klecanského skautingu, ve kterém v hlavních rolích hrálo bezčetné množství dětí a mládeže a dospělých, poté dospělých z těch prvních dětí a dětí těch dospělých a vnuků těch dospělých. No zkrátka 80 let je 80 let. Věřím, že u těch, skautem nepolíbených trochu poodhalíme ten cenný poklad, který si v srdcích nesou všichni ti, kdo skautem či skautkou políbení alespoň jednou byli a zažili nejen tábor a výpravu, nepočítaje schůzek jak na našem starém srubu či na nynějším, ale i pocítili hodnoty skautingu a důležitost kamarádství a pospolitosti.

Společně s vámi zavzpomínáme na ty, kteří už s námi těch 80 svíček nemohou sfoukávat, ale kteří mají velikou zásluhu na tom, že dnes děti nosí v Klecanech skautský kroj. Pojďme si ten začátek v krátkosti přiblížit.

Znalí v matematice tedy již vědí, že začátek skautování v Klecanech se datuje na rok 1936, kdy se dala dohromady skupina mladých lidí – a stal se jim vzorem první Židovský spojovací oddíl skautů z pražského Karlína. Tento oddíl v té době tábořil nedaleko Klecan na místě zvané Šulkovna. Na základě získaných zkušeností založila tato skupina chlapecký a dívčí oddíl a napojili se na středisko Junáka Roztoky. Mezi zakládající členy patřili například sestry: Marie Kaplanová, Anežka Bednářová, Růžena Rybáčková a bratři: Zdeněk a Richard Stanislavovi, Jaroslav Velíšek, František Pazderník, Jiří Kolář, Karel Kyncl, Ladislav Novák, Jindřich Hotový, Miroslav Stýblo, Václav Dus, Václav Soukup. Činnost těchto dvou oddílů byla zastavena po okupaci naší vlasti v roce 1939.

Bohužel se nám z tohoto období nedochoval žádný materiál ani fotodokumentace, pokud byste někdo doma něco objevili na půdě, budeme vám vděčni za každou fotečku.

To, že naše středisko letos slaví, se dozvíte i na dalších námi pořádaných akcích během roku. Doufáme, že se na některé z nich uvidíme, ať si přijdete zatancovat na náš ples či vyhrát s dětmi odměnu na dětském dni. Vrcholem našich oslav bude Skautská narozeninová party, na podzim na našem srubu. Těšíme se na vás!